Az elefántok segítenek megmenteni a bolygót
A veszélyeztetett erdei elefántok populációinak megőrzése nemcsak maguk az állatok, hanem az általuk lakott környezet szén-dioxid-elszívó képességének védelme szempontjából is létfontosságú – derül ki egy új tanulmányból.
Közép- és Nyugat-Afrika esőerdei, amelyek a Föld második legnagyobb kiterjedésű erdei, a légköri szénmegkötő képességük 6-9 százalékát veszíthetnék el, ha az elefántközösségek kiirtódnának – ami tovább gyorsítaná a bolygó felmelegedését, írja a Science Alert. Az erdei elefántok döntő szerepet játszanak a szénkörforgásban, mivel “ritkítják” az esőerdők lombkoronáját azáltal, hogy megeszik a gyorsan növő, magasabb fákat, amelyek kevesebb szenet kötnek meg. Ezáltal több hely és napfény jut az alatta lévő lassabban növő fafajtáknak, amelyek több szenet kötnek meg a környezetből.
“Ha elveszítjük az erdei elefántokat, akkor globálisan rossz szolgálatot teszünk az éghajlatnak” – mondja Stephen Blake biológus, a Missouri állambeli Saint Louis Egyetem munkatársa. “A politikai döntéshozóknak komolyan kell venniük az erdei elefántok jelentőségét az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából, hogy megteremtsék az állatok védelméhez szükséges támogatást. Az erdei elefántok globális környezetünkben betöltött szerepe túl fontos ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk.”
Korábbi tanulmányokból származó adatok és a terepen gyűjtött új információk felhasználásával a kutatócsoport közel 200 000 feljegyzést elemzett az afrikai erdei elefántok táplálkozási szokásairól, amelyek több mint 800 különálló növényfajra terjedtek ki. Úgy tűnik, hogy előnyben részesítik az alacsonyabb szén-dioxid-sűrűségű fákat, ami inkább a táplálkozási értéküknek köszönhető, mintsem az elérhetőségüknek. Az állatok számára ezek a növények ízletesebbek és könnyebben emészthetőek.
A gyümölcsök tekintetében azonban az elefántok a nagyobb szénsűrűségű fákat részesítik előnyben, amelyek gyümölcse nagyobb és édesebb. Ez azt jelenti, hogy az elefántok segítenek abban is, hogy az ilyen széndioxid-sűrűségű fák magjait tovább terjesszék az erdőben. Egyes fafajok nem is tudnak fönnmaradni az elefántok segítsége nélkül.
“Az elefántok rengeteg fáról rengeteg levelet esznek, és evés közben nagy kárt okoznak” – mondja Blake. “Evés közben levágják a fák leveleit, letépnek egy egész ágat, vagy kitépnek egy facsemetét, és adataink azt mutatják, hogy ez a legtöbb kár az alacsony szénsűrűségű fákon keletkezik.
“Ha sok nagy szén-dioxid-sűrűségű fa van a környéken, akkor eggyel kevesebb versenytárs van, amelyet az elefántok kiirtanak.”
Súlyosan megcsappant a számuk
A vadon élő afrikai elefántok száma jelenleg kevesebb mint 500 000-re tehető, míg a múlt században még 3-5 millió volt. Az elefántcsontvadászat a fő oka a drasztikus csökkenésnek. Egyes területeken a csordák 80 százaléka elveszett. Az élőhelyek elvesztése és az ember-elefánt konfliktusok is tovább csökkentik a populáció létszámát. Ez az új tanulmány hangsúlyozza az afrikai elefántok, a Földön sétáló legnagyobb állatok védelmének fontosságát. Ők az “óriás növényevők” 9 fajának egyike, szárazföldi növényevők, amelyek testtömege meghaladja az 1000 kilogrammot.
“Az elefántok az erdők kertészei” – mondja Blake.
“Ők ültetik be az erdőt a nagy szén-dioxid-sűrűségű fákkal, és irtják a gyomokat, vagyis az alacsony szén-dioxid-sűrűségű fákat. Óriási munkát végeznek az erdő sokféleségének fenntartásában.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/07/ujabb-regeszeti-szenzacio-bronzkori-fiatalember-csontvazara-leltek-kecskemet-hataraban/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén